VIJEST DANA

Јokić odveo Denver u polufinale Zapada

Denver Nagetsi su preokretom u posljednjoj četvrtini pobijedili na gostovanju u Portlandu (126:115) i sa 4-2 plasirali se u polufinale Zapada.

Timskom igrom i uz 36 poena Nikole Јokića ekipa Denvera uspjela je da preokrene rezultat u posljednjoj četvrtini i stigne do ključne pobjede u prvom kolu plej-ofa. Za 36 minuta u igri Јokić je imao i osam skokova i šest asistencija.

On je prvi igrač Nagetsa u istoriji sa pet utakmica sa 30 i više poena u jednoj plej-of seriji. Ovo je njegova 13. takva utakmica, čime dijeli drugo mjesto sa Karmelom Entonijem na, recimo tako, “vječnoj listi” Denvera. Aleks Ingliš sa 18 je jedini koji je ispred.

Zanimljivo da u prvoj četvrtini Nikola nije imao ni jedan poen, a u drugom poluvremenu, kada se odlučivao pobjednik, zabilježio je 27 poena. Zato je Majkl Porter Džunior postigao 22 od svojih 26 poena upravo u ovom periodu igre. Postigao je šest trojki u ovom periodu, čime je izjednačio plej-of rekord u broju postignutih trojki u jednoj dionici.

– Niko ne može da nam oduzme borbu. Mi ćemo uvek izaći i borićemo se i to je ono što smo uradili. Nikada nećemo odustati – rekao je Јokić neposredno nakon meča, aludirajući na činjenicu da je ekipa iz Kolorada uspjela da nadomijesti zaostatak od 14 poena i, pred glasnom publikom u Oregonu, stigne do preokreta.

Ovo će biti treće uzastopno polufinale Denvera.

Trener Denvera Majk Maloun rekao je nešto slično.

– Mislim da smo pokazali kao grupa da, kada god bismo se našli pred preprekom, u neprijatnoj situaciji, mi ne bježimo od toga. Mi nađemo način – istako je Maloun.

Maloun je uoči meč apotencirao da je jedini način da se utakmica dobije taj da se utakmici priđe “kao da je sedma utakmica serije”. Podsjetio je, tom prilikom, da je u prvih pet mečeva Portland postigao 602 poena, dok je Denver bio na 599.

Portland Trejlblejzersi preuzeli su vođstvo u drugoj četvrtini, a u trećoj su imali 14 poena prednosti, ali su Nagetsi smanjili vođstvo na tri poena minusa pred ulazak u posljednju četvrtinu.

Tu je utakmica prelomljena, a uz Јokića odlični su bili, rekosmo, Majkl Porter Јunior i Džamajkl Grin sa 22 poena i devet skokova.

Kod Portlanda Demijan Lilard nije bio na uobičajenom nivou, postigao je “samo” 28 poena uz 13 asistencija.

Lilard je postao četvrti igrač u NBA istoriji sa 200 poena i 60 asistencija u plej-of seriji, pridruživši se Lebronu Džejmsu, Džeriju Vestu i Oskaru Robertsonu. On je jedini, doduše, kome je to pošlo za rukom u šest utakmica. Postavio je i NBA rekord po broju trojki (35) postignutih u jednoj plej-of seriji.

On sam nije mogao biti previše zadovoljan posle duela.

– Nismo uradili neophodno da pobijedimo. Moramo da nastavimo da radimo, da se borimo i da se vratimo ovde. Čestitamo im na pobjedi, nama predstoji da se vratimo radu – rekao je Lilard.

Јusuf Nurkić je imao problema tokom čitave serije sa Јokićem, a to je manifestovano najčešće u tome što je, zbog faulova, morao da napušta mečeve. Ovoga puta se pazio, nije napravio faul u prvom dijelu, ali je sa četiri brza faula u nastavku ponovo morao na klupu.

Naredni protivnik Denvera je Finiks koji je bio bolji od Lejkersa sa 4-2 u seriji.