VIJEST DANA

Senzacija u fudbalskom kupu Njemačke- drugoligaš Kiel srušio veliki Bajern

Senzacija u fudbalskom kupu Njemačke- Nakon boljeg izvodjenja jedanaesteraca FC Holstein Kiel je porazio FC Bayern Munichen ( 1:1; 2:2; 6:5 ). Utakmica koja je trebala za ekipu Bayern a da predstavlja neku vrstu malo jačeg treninga i rutinsku završicu, na kraju se pretvorila u noćnu moru za igrače Minhenskog velikana.

Bayern je očekivano poveo na samom početku meča, u 14.minutu golom Gnabrya. Na iznenadjenje svih Kiel je izjednačio preko Bartelsa u 37.minutu i sa tim rezultatom se otišlo na poluvrijeme. Početak drugog poluvremena obećavao je očekivani lagani posao za ekipu Bayerna. Sane je u 47.minutu doveo ekipu Bayerna u vođstvo od 2-1 i mislilo se tada da ce ekipa Bayerna očekivano “napuniti” mrezu Kiela do vrha, ali ispostavilo se da je to bilo sve od Bayerna. Tokom čitavog drugog poluvremena Bayern je napadao, stvarao šanse, ali promjene rezultata nije bilo. Ulazak Levandovskog u 74.minutu nije ništa promjenio u igri Bayerna. I kada se mislilo da je Bayern rutinski završio posao u kupu, došlo je iznenadjenje. U 95.minutu utakmice, praktično, uz posljednji zvižduk, Kiel je golom Wahla izjednačio i odveo svoj tim u produžetke. Bez promjene rezultata u produžecima, pristupilo se izvodjenju jedanaesteraca gdje su igrači Kiela izgledali vrlo smireni i očigledno pripremljeni za moguci ovakav ishod meča. Nojer je bio nemoćan ispred igrača Kiela, dok je bivši igrač Espanjola Marc Roca bio neprecizan sa bijele tačke i time omogućio veliki uspjeh za ekipu Holstein Kiela. Kiel je do unazad nekoliko godina bio poznat kao “rukometaški” grad i sportskom smislu, u sferi rukometa, bili veoma respektabilan grad I klub.

Naravno, fudbal se takodje nije zanemarivao iako nije bio popularan kao rukomet. U svojoj dugoj istoriji ( klub je osnovan 1900.godine) FC Kiel je najviše uspjeha imao u periodu do Prvog, odnosno Drugog svjetskog rata, gdje je 1912.osvojio njemačko prvenstvo i 1910 I 1930.god., kada su bili drugoplasirani. U novijoj istoriji klub bilježi par solidnih rezultata kada su dolaziti do 1/4 njemačkog kupa i u sezoni 2017-2018.god., kada su bili treći u 2. Bundesligi I igrali sa Wolfsburgom doigravanje za 1. Bundesligu.

Iako nisu uspjeli da poraze Wolfsburg, to ce za sada ostati najveći uspjeh kluba u modernoj istoriji kluba. Pobjeda nad Bayernom i prolaz u 1/8 finala kupa Njemačke svakako nije najveći uspjeh kluba, ali je svakako najveći uspjeh za svakog igrača Kiela. Kiel je trenutno 3.na tabeli Njemacke 2. Bundeslige, sa bodom manje od prvoplasiranog Hamburga, dok je Bayern Munichen lider u njemackoj 1. Bundesligi.